Indywidualny plan dietetyczny

Drogi pacjencie: maluszku, seniorze, droga młodzieży, osobo dorosła, jeśli:

 • wielokrotnie rozpoczynałeś dietę, ale nie udało się jej utrzymać,
 • zrzuciłeś kilka kilogramów, ale pojawił się efekt jo-jo,
 • nie możesz zmienić sposobu żywienia ze względu na tryb pracy,
 • chorujesz na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, choroby tarczycy, alergie pokarmowe, niewydolność nerek lub schorzenia układu pokarmowego,
 • jesteś w ciąży i chcesz zadbać o siebie i o swojego maluszka,
 • chcesz dowiedzieć się jak zdrowo się odżywiać, aby wzmocnić i oczyścić swój organizm

to oznacza, że potrzebujesz naszej pomocy.

Oferujemy INDYWIDUALNY PLAN DIETETYCZNY

Zapraszamy wszystkich Państwa do skorzystania z naszej oferty. Dzięki pomocy naszego specjalisty osiągną Państwo sukces! Program obejmuje 3 spotkania z dietetykiem oraz przygotowanie PROGRAMU DIETETYCZNEGO na okres trzech tygodni. W przypadku terapii wymagającej długoterminowej opieki dietetyka – nasz specjalista realizuje również WIZYTY KONTROLNE.


 

1 WIZYTA

Na pierwszym spotkaniu z dietetykiem zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad
dietetyczny. Będzie on dotyczył:

 • stanu zdrowia,
 • stylu życia,
 • prowadzonej aktywności fizycznej,
 • upodobań kulinarnych,
 • dotychczasowego sposobu odżywiania się.(dzienniczek do pobrania)

Zebranie wszystkich tych informacji pozwala ustalić przyczynę problemów z wagą lub metabolizmem i  zaplanować odpowiedni program dietetyczny.
Kolejnym etapem pierwszej wizyty w poradni jest analiza masy i składu ciała, przeprowadzana na analizatorze Tanita. Dokładny pomiar dotyczy następujących parametrów:

 • masa ciała w kg
 • tkanka tłuszczowa w %
 • masa mięśni w kg
 • całkowita zawartość wody w organizmie w %
 • wskaźnik tłuszczu brzusznego
 • wiek metaboliczny
 • podstawowe zapotrzebowanie na energię w kcal

Monitorowanie zmian składu ciała, w czasie realizacji programu dietetycznego, pozwala ocenić
skuteczność kuracji  oraz jest podstawą do planowania dodatkowej aktywności fizycznej lub
modyfikacji jadłospisu.

2 WIZYTA

Na drugą wizytę dietetyk przygotowuje indywidualny PROGRAM DIETETYCZNY, który
obejmuje:

 • ocenę dotychczasowego odżywiania (z dokładną analizą przedstawionego na 1 wizycie dzienniczka dietetycznego, opisem najistotniejszych błędów w dotychczasowym odżywianiu).
 • listę produktów oraz potraw wskazanych, wymagających ograniczenia i przeciwwskazanych dla konkretnej osoby.
 • jadłospis z wyliczoną gramaturą produktów oraz dodatkowym opisem ilościowym, a także przepisy ułatwiające przygotowanie posiłków. Jadłospis uwzględnia upodobania kulinarne czyli nie znajdą się w nim produkty, których nie lubimy.
 • plan aktywności fizycznej, dostosowany do możliwości pacjenta i warunkujący założony efekt kuracji.
 • tabelę zadań kontrolnych, którą dietetyk analizuje w trakcie każdego spotkania. Konieczność wypełniania tabeli motywuje do przestrzegania założonego planu, pokazuje Twoje najsłabsze strony, a dla dietetyka stanowi informację – jak układać program, abyś odniósł sukces.

POMIAR KONTROLNY

Termin pomiaru kontrolnego jest ustalany indywidualnie, po dwóch lub trzech tygodniach od momentu rozpoczęcia diety. Pomiar kontrolny pozwala na ocenę efektów terapii. Na takim spotkaniu otrzymasz odpowiedź na pytania, które pojawiły się od momentu rozpoczęcia programu.

Wizyty kontrolne pozwalają na ocenę efektów terapii. Na każdej z nich otrzymujemy odpowiedź na pytania, które pojawią się w trakcie trwania kuracji. Na takiej wizycie może zostać również podjęta decyzja o zmianie kaloryczności lub składu posiłków – wtedy otrzymamy nowy jadłospis. Zmiany w programie mogą zostać wprowadzone również po przeprowadzeniu analizy tabeli zadań kontrolnych – aby ułatwić realizację diety.

DO POBRANIA

Dzienniczek dietetyczny

Dieta w chorobach układu krążenia

W chorobach układu krążenia, niezwykle istotne jest leczenie dietetyczne. Dlaczego?
Na choroby układu krążenia zapadają głównie osoby z nadwagą i otyłością, stąd w większości przypadków zalecana będzie dieta ubogoenergetyczna. Spadek  masy ciała korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. W diecie niezwykle ważny jest dobór produktów – szczególną uwagę należy poświęcić rozkładowi tłuszczy, ponieważ dobrze zaplanowana dieta korzystnie wpłynie na wynik lipidogramu. W nowym jadłospisie nie może również zabraknąć makro i mikroelementów, które w odpowiedniej ilości pomogą regulować pracę serca.

Dieta w ciąży

Ciąża to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych i najważniejszych etapów w życiu każdej kobiety. Jest to okres, w którym przyspiesza tempo przemiany materii, zmienia się gospodarka hormonalna oraz gospodarka białkowa organizmu. Jakie skutki niosą za sobą te zmiany? Przede wszystkim zmianie ulega zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy na szereg składników odżywczych (tj. na białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy). Prawidłowy sposób odżywiania się kobiety ciężarnej ma wpływ na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu i noworodka.
W pierwszym trymestrze ciąży tempo rozwoju płodu jest najszybsze, u dziecka rozwija się m.in. tkanka mózgowa. Czy w związku z tym przyszła mama powinna jeść za dwoje? Odpowiedź brzmi: nie! W ciąży należy zadbać raczej o odpowiednie proporcje poszczególnych składników odżywczych w diecie mamy, podaży pełnowartościowego białka, składników mineralnych (wapnia i żelaza) oraz witamin (m.in. A, C, D oraz witaminy z grupy B), a ostrożnie dobierać produkty będące nośnikiem kalorii. Ze względu na szybki rozwój płodu, zapotrzebowanie na energię w diecie kobiety ciężarnej, wzrasta dopiero w dwóch kolejnych trymestrach ciąży.

Dieta w cukrzycy

Głównym celem leczenia dietetycznego w cukrzycy jest wyrównanie poziomu glikemii. W każdym przypadku dieta musi być ustalana indywidualnie, oraz dostosowana do farmakoterapii.
Dobrze ułożona dieta, oraz edukacja pacjenta w  zakresie indeksu glikemicznego produktów oraz obliczania wymienników węglowodanowych, pozwala zapobiegać hiper i hipoglikemiom, chroni więc organizm przed wystąpieniem powikłań cukrzycy, a także podnosi jakość życia chorego.
W przypadku gdy cukrzycy towarzyszy otyłość, podstawą leczenia dietetycznego jest redukcja masy ciała. Spadek masy ciała ułatwia otrzymanie  wyrównania metabolicznego - utrzymania stałych, mieszczących się w normach poziomów glikemmii.

Dieta w odchudzniu 

Jak schudnąć? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo prosta, wystarczy przecież mniej jeść, a efekt będzie gwarantowany. Jednak w praktyce sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Wielokrotne podejmowanie diet, najczęściej wyszukiwanych na stronach internetowych, często
zbyt niskokalorycznych i niedoborowych, prowadzi do spadku metabolizmu – dając efekt odwrotny. Dodatkowo, często towarzyszące otyłości zaburzenia metaboliczne, dodatkowo utrudniają proces odchudzania.
Co zatem jeść, i w jakich ilościach aby osiągnąć prawidłową masę ciała, a przy tym czuć się wspaniale? Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu dietetycznego, możliwe jest dobranie odpowiedniej kaloryczności i składu posiłków, oraz podniesienie metabolizmu, co zagwarantuje nam trwały efekt.

Dieta w żywieniu dzieci

W żywieniu naszych pociech coraz częściej potrzebna jest pomoc dietetyka. Do specjalisty dzieci trafiają najczęściej z dwóch powodów: otyłości lub alergii pokarmowej. W obu przypadkach nie należy zapomnieć o rzeczy najważniejszej: nasze dzieci rosną i rozwijają się, więc w ich żywieniu nie może zabraknąć żadnych składników pokarmowych.

Terapię alergii realizuje się poprzez dietę eliminacyjną. Wykluczenie pewnej grupy produktów zawsze wymaga zrekompensowania brakującego składnika, aby nie dopuścić do powstania niedoborów w organiźmie naszego dziecka. Niedobory mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój fizyczny i intelektualny dziecka.

Terapię nadwagi i otyłości zawsze realizuje się poprzez zmianę nawyków żywieniowych.
Niewielkie ograniczenia kaloryczności można stosować dopiero u dzieci powyżej siódmego roku
życia. Odpowiedni dobór produktów czy potraw, staje się więc sprawą nadrzędną. Należy pamiętać, że u dziecka spadek masy ciała powinien być powolny, i w zależności od grupy wiekowej nie powinien przekraczać 1- 3 kg miesięcznie.

 

Sprawdź jak jeszcze możemy Ci pomóc 

 

Ostatnia aktualizacja: