Rwa Kulszowa

Zapalenie nerwu kulszowego, które popularnie określane jest w środowisku medycznym, jako rwa kulszowa, wiąże się z miejscowym stanem zapalnym najpotężniejszego nerwu w ludzkim organizmie. Nerw kulszowy jest swoistym przewodnikiem, który dostarcza najwięcej bodźców do całej stopy, goleni, większej części tylnych mięśni, jakie znajdują się w nodze, odpowiada za kurczliwość i sprężystość wszystkich mięśni tylnej powierzchni uda, goleni i nóg. Sama choroba jest właśnie stanem zapalnym, jaki rozwija się w tym nerwie. Dlatego, że jest to nerw, który powiązany jest z wszystkimi nerwami w splocie krzyżowym, najbardziej dotkliwą dolegliwością są właśnie bóle w okolicach krzyżowych i poniżej, promieniujących przez udo wzdłuż tylnej powierzchni nogi, czasami aż po stopy. Dolegliwości bólowe, które są niezwykle silne w przypadku tego schorzenia bardziej objawiają się zawsze po jednej stronie ciała: prawej lub lewej, ponieważ zapalenie nerwu kulszowego, może być jednostronne lub obustronne. W przypadku obustronności ból atakuje chorego ze zdwojoną siłą, co uniemożliwia chodzenie. Każdy ruch związany z próbą obrotu w pasie biodrowym wiąże się z silnym, przeszywającym bólem od okolic splotu krzyżowego mięśni, poprzez przestrzenie pod mięśniem pośladkowym wielkim, gdzie przebiega po jego brzegach, aż po powięź, gdzie odczuwa się największy ból. To właśnie w tym miejscu, w okolicy pośladka, pod kolanem ucisk na nerw kulszowy w stanie zapalenia jest najbardziej dotkliwy.

Najczęstszym czynnikiem, który generuje stany zapalne nerwu kulszowego jest uszkodzony krążek międzykręgowy, który może doprowadzać do tego, że pojawi się patologiczny ucisk korzenia nerwowego zbiegającego się ze splotem krzyżowym, od którego odchodzą włókna przewodzące nerwu kulszowego. Rwa kulszowa powstaje także zazwyczaj w wyniku zmian zwyrodnieniowych, jakie wielu z pacjentów „hoduje” u siebie przez wiele lat. Osoby szczególnie podatne na rwę kulszową to pacjenci z częstymi przeziębieniami, obciążeni cukrzycą lub chorobami nowotworowymi usytuowanymi w kanale kręgowym i okolicach narządów miedniczych.

Leczenie i rehabilitacja rwy kulszowej

Zachorowanie na rwę kulszową jest stosunkowo powszechne wśród naszego społeczeństwa. Związane jest także z czynnikami klimatycznymi, w jakich żyjemy, ale taka teza nadal jest przedmiotem badań naukowych i statystycznych. Zazwyczaj zapalenie nerwu kulszowego leczone jest w pierwszej kolejności objawowo, co oznacza, że należy zrobić wszystko, aby poprawić komfort pacjenta. Silny ból zmniejsza się za pomocą stosowania silnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Bardzo dobre efekty uzyskuje się poprzez rehabilitację, a w szczególności zabiegi terapii manualnej, jonoforezę, galwanizację przewodową, laseroterapię i masaż. 

Ostatnia aktualizacja: